Šumava je domov – stromů, zvířat i lidí

13. 06. 2013 22:59:00
Blíží se turistická sezóna a já, coby občan Klatov, které se nazývají „Bránou Šumavy“, se nemůžu ubránit dojmu, že Šumava se všemi svými krásami a lákadly pro turisty, se stala předmětem politikaření. Několik let se debatuje o Národním parku Šumava a vhodnosti či nevhodnosti zákonů, které si kladou za cíl nastavit pravidla pro jeho ochranu i prosperující budoucnost.

V dnešní době jsou v Poslanecké sněmovně PČR dva návrhy zákonů o Národním parku Šumava - jeden je z pera Ministerstva pro životní prostředí, druhý vznikl z iniciativy Plzeňského kraje. Nerad bych některý preferoval, i když si myslím, že ten z Plzeňského kraje je lepší. Není dokonalý, ale od toho existují v Poslanecké sněmovně výbory, např. výbor zemědělský, výbor pro životní prostředí nebo výbor pro veřejnou správu, v jejichž kompetenci je drobné nedostatky odstranit. Čím jsem si však téměř jist je, že ani jeden z předkládaných zákonů si neklade za cíl zničit Šumavu tak, jak se nám to snaží vyložit všichni ti „pseudoaktivisté a ochranáři přírody“, co se přivazují ke kůrovcem napadeným stromům.

Debata o Národním parku je složitá. Já osobně vidím tři roviny problému.

První je politická. Jde v ní jen o to, jestli bude použit zákon z pera Plzeňského kraje nebo návrh z Ministerstva životního prostředí.

Druhá rovina problému je vědecká. Nejsem ekolog, vědec ani jakýkoli jiný přírodovědně vzdělaný odborník, jsem ekonom a manažer. Nepřísluší mi tedy hodnotit, do jaké míry ten či onen zákon chrání nebo naopak ohrožuje zvěř a rostliny v dotčené oblasti. Ale jsem člověk, a to souvisí se třetí rovinou, kterou považuji za nejdůležitější, protože třetí rovina je rovina lidská.

Stále slyšíme o tom, že přijetím jednoho nebo druhého zákona, zničíme přírodní bohatství, že přestanou růst byliny, že přestanou růst stromy, že na Šumavě přestanou žít zvířata, protože tu budou "řádit" developeři, že lanovky a komunikace všechno zdevastují, že zbohatlíci si tady vybudují své paláce atd. Ale položil si někdo otázku: „A co lidé, kteří na Šumavě žijí?“. Bavíme se o flóře, o fauně, ale člověka, který na Šumavě žije, se to netýká?

V okolí dálnic stavíme různé protihlukové bariéry, aby lidé, žijící v jejich okolí, mohli důstojně a klidně žít. Děláme všechno možné pro zkvalitnění života všude, kde to jde, ale lidí ze Šumavy se to netýká? Oni nemusí být chráněni? Jejich život má menší cenu než například život lidí u dálnic? Bez zkvalitnění života lidí na Šumavě dojde postupně k vylidnění této oblasti, tak jak se tomu děje již mnoho let. Bez vhodné ochrany lidí se nebude rozvíjet společenský, kulturní a turistický život, lidé odejdou za prací do jiných lokalit, ze Šumavy se stane zakonzervované místo se sice skvěle chráněnou přírodou, tu však bude moci vidět jen opravdu málokdo. Je proto nutné najít takové řešení, takový zákon, který by chránil nejen přírodu, ale i obyvatele na Šumavě žijící.

Nejsem přesvědčen o tom, že návrh Ministerstva životního prostředí je to nejlepší, stejně tak jako návrh Plzeňského kraje. Ale jedno je jisté - Šumava nějaký zákon potřebuje. Potřebuje zákon, který jasně nastaví pravidla tak, aby se zde dalo důstojně, klidně a dobře žít, ale v souladu s ochranou té výše zmiňované fauny a flóry.

Autor: Igor Jakubčík | čtvrtek 13.6.2013 22:59 | karma článku: 5.09 | přečteno: 175x

Další články blogera

Igor Jakubčík

Na kterém místě se v případě ochrany Šumavy ocitá člověk?

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny byla na návrh předsedy Poslaneckého klubu hnutí ANO vyřazena z probíhající schůze Poslanecké sněmovny.

13.9.2016 v 20:59 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpán Ciprýn

Odpuštění penále aneb porušení povinnosti řádného hospodáře

Obec si nechala vystavět areál, ale stavba se zpozdila. Ve smlouvě je samozřejmě uvedeno smluvní penále pro případ zpoždění. Co když se ale obec rozhodne toto penále odpustit? Je to vůbec možné? Čtěte dál, situaci Vám objasním.

14.12.2018 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

David Vlk

Prostě budeme staří a škaredí, no a co?

To se takhle vezmou dvě ženské z ubytovny, vymění jim zuby, nasadí nový ksichty, nastřelí nové vlasy, udělají plastické operace, slíbí jim novej život a udělají z toho show.

14.12.2018 v 11:54 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 542 | Diskuse

Libuše Palková

Smrad

Svět se skládá z příběhů lidí kolem nás a rozplétat předivo vztahů, které tvoří naše životy, je někdy složité. S některými lidmi osud doslova zamete zatímco okolí nad nimi ohrne nos. A právě ta lhostejnost k jiným je to nejhorší.

14.12.2018 v 8:29 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 481 | Diskuse

Beata Novotná

Bipolární porucha, život a snění.

Příspěvek věnující se mému boji s bipolární poruchou. Mám v úmyslu na svém blogu řešit můj život s tímhle nechtěným stínem i celkově poukázat na stigmatizaci osob s duševním postižením. Zase další moje úvaha, tentokrát zasněná.

13.12.2018 v 22:19 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 420 | Diskuse

Jan Pražák

Promiň, ty krávo!

Ztuhla s vidličkou na půli cesty od talíře ke svým drobným ústům. Vykulila na mě blankytně modré oči a nevěřícně se otázala: „To jako myslíte mě?“

13.12.2018 v 20:47 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 1315 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 392

Jsem bývalým náměstkem ředitele Klatovské nemocnice, člen Zastupitelstva města Klatovy a člen Zastupitelstva Plzeňského kraje. Působím jako poslanec v Parlamentu ČR. Jsem ženatý a mám dvě dcery. Mezi mé koníčky patří literatura faktu, historie, motorismus a vaření.

Najdete na iDNES.cz